Kasztanka
Administrator
Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 32
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 18:40, 31 Paź 2006 Temat postu: Dresaż |
|
|
Dresaż (fr. dressage - tresura) dyscyplina jeździecka zwana również ujeżdżeniem, polegająca na wykonywaniu określonych figur na czworoboku. Wykonywane figury są wynikiem rozwinięcia naturalnych zdolności ruchowych konia. Znajomość podstaw tej dyscypliny jest konieczna do uprawiania innych rodzajów sportu jeździeckiego takich jak skoki przez przeszkody, jest też jedną z trzech części, jakie obejmuje WKKW.
Ujeżdżenie budzi niekłamany zachwyt u jednych, u innych zaś wywołuje skojarzenia z męczeniem zwierząt. Przeciwnicy tej odmiany jeździectwa muszą jednak przyznać, że żadna z tych wymaganych od konia "sztuczek" nie jest sprzeczna z jego naturą. Przebywające na pastwisku zwierzęta wykonują je "same z siebie" w określonych sytuacjach. Jednakże niewiele koni (a także jeźdźców) może się wykazać takimi uzdolnieniami, by mogły w całości opanować wszystkie ewolucje. Potrzeba do tego ogromnej pilności, talentu i wieloletnich treningów. Do ujeżdżenia doskonałe konie to konie rasy luzytańskiej, andaluzyjskiej, jak i fryzyjskiej, a także lipicany.
Cechy dresażu
Wdzięk, szyk, elegancja - tak można krótko scharakteryzować tę dyscyplinę. Celem klasycznego ujeżdżenia jest harmonijny rozwój naturalnych możliwości i zdolności konia. Szkolenie konia powinno prowadzić do doskonalenia jego naturalnej równowagi, zachowania elastyczności ruchów oraz wyrobienia posłuszeństwa i chęci współpracy z jeźdźcem.
Konkursy w ujeżdżeniu rozgrywane są na piaszczystym lub trawiastym czworoboku o wymiarach 20 x 40 m (klasy niższe) lub 20 x 60 m (klasy wyższe). Czworobok jest oznaczony tablicami z literami i ogrodzony szrankami. Konkursy w niższych klasach oceniane są przez jednego sędziego, który stoi za znakiem C dokładnie w linii środkowej czworoboku. W klasach wyższych oceny wystawia trzech lub pięciu sędziów. Każdy z nich znajduje się przy jednym z końców linii centralnej. Sędzia ocenia zawodnika w 10. punktowej skali. Ocena końcowa zawodnika podawana jest w procentach.
Konkursy w najniższych klasach wymagają opanowania podstawowych ruchów, takich jak 20. lub 15. metrowa wolta lub półwolta. Inne elementy wykonywane w konkursie ujeżdżenia to stęp zebrany i wyciągnięty, kłus zebrany i wyciągnięty, galop zebrany i wyciągnięty, ciąg w lewo, ciąg w prawo, lotna zmiana nogi co dwie foule, co foule, pasaż, piaff.
Post został pochwalony 0 razy
|
|